Wiosenne porządki międzywala Wisły

02-04-2019

Już po raz kolejny Samorząd Gminy, wziął udział w akcji sprzątania brzegów Wisły, którą zainicjowały Wody Polskie -  Nadzór Wodny w Sandomierzu.

Sprzątanie podzielono na dwa odcinki. Pierwszy rozpoczynał się od przeprawy promowej w Baranowie Sandomierskim w kierunku granicy z Padwią Narodową, natomiast drugi – od promu do mostu w Nagnajowie. Pracownicy zatrudnieni w Urzędzie w ramach robót publicznych od samego rana przeczesywali te tereny, zapełniając w bardzo krótkim odstępie czasu kolejne worki przeróżnymi śmieciami, znajdującymi się przy brzegu. Za koordynację tego przedsięwzięcia odpowiedzialni byli przedstawiciele Wód Polskich oraz Samorządu Gminy.

Sprzątanie Wisły jest potrzebne, a zwłaszcza w międzywalu, gdzie znajdują się niezliczone ilości śmieci, takich jak: plastiki, szkło czy stare opony. W tym miejscu warto odnotować, że uczestnicy wiosennej akcji sprzątania, zebrali ponad 120 worków przeróżnych odpadów.

Pomimo zebrania tak dużej ilości śmieci, problem nie został jednak rozwiązany, ponieważ jest to tylko ułamek tego co znajduje się na brzegu oraz w korycie naszej Królowej Polskich Rzek. Niestety, ale dla wielu mieszkańców wygodniej, a przede wszystkim taniej jest pozostawić odpady na brzegu rzeki i poczekać, aż same odpłyną niż płacić za ich wywóz. Dla pewnego grona osób problem śmieci kończy się w momencie wrzucenia ich do rzeki lub umieszczenia w bezpośredniej bliskości wody, tak by każda większa woda “posprzątała” domowe śmietnisko. Jednak jest to złudne myślenie, ponieważ śmieci te nie znikną tylko zmienią swoją lokalizację. Dlatego apelujemy do wszystkich mieszkańców:

Nie wrzucaj śmieci do rzeki, niech nie będzie brudna przez wieki!

Okazją do włączenia się mieszkańców Gminy do akcji sprzątania Wisły i uświadomienia sobie tego problemu, będzie organizowana już w najbliższa sobotę (6 kwietnia) przez Ognisko TKKF „Siarka” akcja „Sprzątania Wisły”.  Sprzątanie odbędzie się na szlaku wodnym od przystani promowej w Baranowie Sandomierskim do Przystani Kajakowej TKKF (naprzeciw Fregaty). Dla wszystkich chętnych osób do wzięcia udziału w sprzątaniu, TKKF zapewnia kajaki z wiosłami oraz kamizelki ratunkowe. Więcej szczegółowych informacji już wkrótce na gminnym portalu facebook.

Osoba aktualizująca: Michał Dolecki
Data wytworzenia: 2019-04-02