WIOSENNY PRZEGLĄD WAŁÓW PRZECIWPOWODZIOWYCH

05-05-2015

WIOSENNY PRZEGLĄD WAŁÓW PRZECIWPOWODZIOWYCH
NA TERENIE GMINY BARANÓW SANDOMIERSKI
W miesiącu kwietniu br. na terenie Gminy Baranów Sandomierski odbył się wiosenny przegląd wałów przeciwpowodziowych.
Przegląd został przeprowadzony w obecności przedstawicieli Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie - Inspektorat Tarnobrzeg, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie – Oddział Sandomierz, przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy w Baranowie Sandomierskim oraz właściwych terytorialnie strażników wałowych.
W ramach przeprowadzonych czynności, komisja skontrolowała następujące odcinki wałów przeciwpowodziowych wraz z  towarzyszącą im infrastrukturą, tj. śluzy.:
- obwałowania rzeki Babulówki tj. prawy wał w km 0+000-6+450 i lewy w km 0+000- 6+506,
- prawy wał rzeki Wisły tj. sekcja VI w km 0+000-2+368 i sekcja VII w km 0+000-6+013 wraz z przepompownią na kanale Siedleszczanka,
- obwałowania kanału Przyrwa, Korzenia, Łuczka, Kaczówki, Koniecpólki, Smarkatej i kanału Dymitrowsko Młodochowskiego na łącznej długości 16 014 mb,
- oraz obwałowania rzeki Trześniówki tj. prawy wał w km 25+219-35+942 i lewy wał w km 25+113-35+277.
W czasie kontroli poddano gruntownej analizie stan techniczny wałów i urządzeń wałowych, w wyniku czego określono następujące potrzeby w zakresie wymaganych prac konserwacyjnych:
- dwukrotne koszenie całego korpusu wałów, wyrównanie kolein na koronie wałów, likwidacja nor i zabezpieczenie osuwisk skarp, doszczelnienie śluz oraz częściowe ich odmulenie, uzupełnienie ubytków w drogach przywałowych.
Oprócz w/w zabiegów i prac konserwacyjnych Gmina Baranów Sandomierski wnioskowała
o przeprowadzenie całkowitej przebudowy śluzy wałowej na tzw. Czcianku tj. sekcja VII prawego wału rzeki Wisły, przeprowadzenie ekspertyzy dotyczącej powodu obniżenia się korony wału rzeki Wisły w obrębie ujścia kanału Pastwisko w Dymitrowie Małym na wysokości wodowskazu Koło oraz o bezwzględne zabezpieczenie przeciwfiltracyjne prawego i lewego wału rzeki Babulówki do granicy z gminą Padew Narodowa .
W związku ze zrealizowaną w 2014r inwestycją, budowy stanowiska pompowego przy prawym wale rzeki Babulówki, zawnioskowano do administratora wałów o wykonanie od strony odwodnej rzeki, rynny spustowej pompowanych wód z kanału fabrycznego. Ponadto, oprócz wniosków dotyczących terenu Gminy Baranów Sandomierski, zawnioskowano o podniesienie wału,  uszczelnienie i wymianę klap na odpływie kanału w miejscowości Przykop (dawna śluza austriacka), w kierunku Wisły, jak również o skuteczne dążenie do wycinki drzew i krzewów w międzywalach rzek.
Zwrócono również uwagę na liczną populację bobrów i wyrządzanych przez nie szkód
w infrastrukturze melioracyjnej.
Stan techniczny wałów położonych na terenie Gminy Baranów Sandomierski   został określony jako zadowalający.

Osoba publikująca: Tomasz Pruś
Osoba aktualizująca: Tomasz Pruś