Wiślane zmagania w Baranowie Sandomierskim

14-09-2020

Organizatorzy uroczystości Towarzystwo Historyczne Ziemi Baranowskiej ,,Mały Wawel’’ wspólnie z Burmistrzem Miasta i Gminy Baranów Sandomierski oraz OSP Baranów Sandomierski, zadbali o niepowtarzalną atmosferę i szereg atrakcji.

O godz. 13.00 rozpoczęły się Pierwsze Regaty Wiślane o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Baranów Sandomierski.  Do zawodów zgłosiło się sześć dwuosobowych załóg. Półkilometrowa trasa, którą mieli pokonać kajakarze rozpoczynała się od przeprawy promowej
w górę rzeki i z powrotem.Bezkonkurencyjną załogą okazali się kajakarze z Mysłowic, Krzysztof Wojtaszczyk oraz Jacek Paris. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowy dyplom oraz puchar.

Wszyscy uczestnicy wiślanych zmagań kajakowych otrzymali dyplomy oraz drobne upominki.

Podczas uroczystości nad Wisłą, odbył się również chrzest drewnianej łódzi - WIENIAWA. 6,5 metrowa jednostka pływająca zakupiona została

w ramach programu Działaj Lokalnie przez Towarzystwo Historyczne Ziemi Baranowskiej Mały Wawel z Baranowa Sandomierskiego.  Nazwa łodzi nawiązuje do herbu rodziny Leszczyńskich dawnych właścicieli zamku w Baranowie Sandomierskim, a matką chrzestną tradycyjnej drewnianej łodzi została Pani Anna Krempa.

Po uroczystym chrzcie Wieniawy z wiślanego brzegu można było przyglądać się paradzie wszystkich łodzi i kajaków biorących udział w imprezie. Wodniacy skupieni w stowarzyszeniu Napędzani Wisłą, członkowie TKKF Siarka z Tarnobrzega, strażacy OSP Siedleszczany oraz wodniacy

z Baranowa Sandomierskiego zaprezentowali swoje jednostki na wodzie.

Ostatnim punktem imprezy, było uroczyste złożenie kwiatów i zniczy przy tablicy pamiątkowej w bazie WOPR w Baranowie Sandomierskim. Samorządowcy, mieszkańcy Gminy Baranów Sandomierki  członkowie TKKF Siarka z Tarnobrzega,  wodniacy zrzeszenie w partnerstwie Napędzani Wisłą po odśpiewaniu hymnu narodowego uczcili pamięć bohaterów z 1939r.

Osoba publikująca: Magdalena Kosztur
Osoba aktualizująca: Magdalena Kosztur