Wody Polskie przeciwdziałają suszy

19-06-2020

W miniony czwartek 18 czerwca samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji z naszego regionu zajmujący się zasobami wodnymi, hodowlą ryb oraz rolnictwem spotkali się z przedstawicielami Wód Polskich nad rzeką Dębą, znajdującą się obok stawów hodowlanych pomiędzy miejscowością Stale a miejscowością Alfredówka,.

Głównymi tematami spotkania były susza i retencja. Omówione zostały prace jakie do tej pory przeprowadziło na rzecz samorządów Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie oraz kwestie dalszej pomocy w tym zakresie.

Inicjator spotkania Witold Bielecki,  Dyrektor Zarządu Zlewni w Stalowej Woli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie podczas dyskusji podkreślił jak groźna dla naszego środowiska jest występująca susza atmosferyczna i hydrologiczna. Opowiedział także o będącym w realizacji projekcie dotyczącym przeciwdziałania skutkom suszy. Projekt będzie zawierał plany powiększania zasobów wodnych oraz propozycje rozbudowy urządzeń wodnych.

Jednocześnie zachęcał do realizowania w ramach programu inwestycji dot. małej retencji czyli tzw. retencji korytowej oraz oczek wodnych.

Dyrektor Zarządu Zlewni w Stalowej Woli PGGWP zaznaczył, iż znacząca kwestią jest piętrzenie wody w ciekach wodnych poprzez jazy. Ma to wpływ na poniesienie się poziomu wód gruntowych. Dlatego też, czwartkowe spotkanie odbyło się przy jazie nad rzeką Dębą.

Osoba publikująca: Magdalena Kosztur
Osoba aktualizująca: Marek Barszcz