Wojewódzki Zlot Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

03-09-2018

W dniu 25 sierpnia na stadionie sportowym w Skołyszynie odbył się Wojewódzki Zlot Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych województwa podkarpackiego pod hasłem: „MDP Podkarpacia dla Niepodległej w 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polski”. Organizatorami zlotu był Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Rzeszowie, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Jaśle oraz Wójt Gminy Skołyszyn. Patronat honorowy nad zlotem objęła Wojewoda Podkarpacki Pani Ewa Leniart. Partnerami tego wydarzenia byli m.in. ZPOW Vortumnus z/s w Lisowie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego Oddział Krosno, jednostki OSP Skołyszyn, OSP Pusta Wola, OSP Święcany, OSP Bączal Dolny i OSP Kunowa. Do Skołyszyna przyjechało 26 drużyn MDP.

O godzinie 11 miało miejsce oficjalne rozpoczęcie zlotu. Dowódca zlotu dh Wojciech Zioło wprowadził drużyny MDP na płytę stadionu, następnie na ręce Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie Janusza Koniecznego złożył raport o gotowości rozpoczęcia zlotu. Kolejnym etapem zlotu było wciągnięcie flagi państwowej na maszt oraz odegranie hymnu narodowego. Wójt Gminy Skołyszyn Zenon Szura przywitał uczestników zlotu oraz przybyłych gości, w tym m. in Prezesa ZOW ZOSP RP w Rzeszowie Janusza Koniecznego, Wiceprezesów ZOW ZOSP RP w Rzeszowie – Tadeusza Sieniawskiego i Władysława Tabasza, członków ZOW ZOSP RP w Rzeszowie, Dyrektora Wykonawczego Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Rzeszowie Edwarda Szlichtę, Przewodniczącego Wojewódzkiego Sądu Honorowego ZOSP RP w Rzeszowie ks. Józefa Jasiurkowskiego, członków Prezydium ZOP ZOSP RP w Jaśle na czele z Wiceprezesem Dominikiem Rzońcą, członków Prezydium ZOGm ZOSP RP w Skołyszynie na czele z Prezesem Władysławem Depczyńskim, Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Andrzeja Babca, który na zlocie reprezentował także wojewodę podkarpackiego Panią Ewę Leniart, Zastępcę Komendanta Powiatowego PSP w Jaśle bryg. Marka Ziembę, a także władze Gminy Skołyszyn, Zastępcę Wójta Gminy Skołyszyn Stanisława Pawlusia, Skarbnika Gminy Jacka Kędziora oraz Przewodniczącego Rady Gminy Skołyszyn Wiesława Hasiaka.

Kolejnym etapem zlotu było odnowienie ślubowania przez członków młodzieżowych drużyn pożarniczych, którzy uczynili to na sztandar Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie. Po odnowieniu ślubowania Podkarpacki Komendant Wojewódzki st. bryg. Andrzej Babiec wspólnie z Prezesem ZOW ZOSP RP w Rzeszowie Januszem Koniecznym za długoletnią działalność społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej brązową odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” odznaczył Zenona Szurę – Wójta Gminy Skołyszyn oraz Jacka Kędziora- Skarbnika Gminy Skołyszyn. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Skołyszyn Zenon Szura, który podziękował Podkarpackiemu Komendantowi Wojewódzkiemu st. bryg. Andrzejowi Babcowi za dotychczasową współpracę oraz wręczył pamiątkowy grawerton. Pamiątkowy grawerton na ręce Komendanta przekazał również Prezes OSP Bączal Dolny Krzysztof Sarnecki. Po zakończeniu uroczystego otwarcia członkowie drużyn MDP przystąpili do konkurencji zlotowych. Na uczestników zlotu MDP czekało 9 konkurencji:

1. Rys historyczny - opracowanie rysu historycznego swojej jednostki.

2. Hymn narodowy - odśpiewanie hymnu narodowego przez drużynę.

3. Pierwsza pomoc - wykonanie podstawowych czynności ratowniczych zgodnie z programem „Ratujemy i uczymy ratować”, tj. ocena bezpieczeństwa, ocena stanu przytomności, wezwanie pomocy, RKO na fantomie, pozycja boczna.

4. Strącanie płomieni – przy pomocy wody z hydronetki należało strącić płomienie pojawiające się w oknach domku edukacyjnego.

5. Bieg w workach – 4 osoby z drużyny w workach pokonywało określony odcinek na czas.

6. Rzuty karne – każdy z członków drużyny za zadanie miał trafić do mini bramki.

7. Sztafeta wahadłowa – drużyna rozstawiona naprzeciwko po 5 osób miała za zadanie w jak najszybszym czasie pokonać mini tor przeszkód.

8. Rzut rzutką ratownicza – zadanie polegało na trafieniu do celu rzutką ratowniczą.

9. Auto-gogle – drużyna rozstawiona naprzeciwko po 5 osób miała za zadanie w jak najszybszym czasie pokonać slalom z przeszkodami w auto-goglach.

Po zakończonych konkurencjach na zmęczonych członków MDP czekał smaczny obiad. Ostatnim etapem zlotu było jego podsumowanie połączone z wykładem historycznym nt. „Odzyskanie niepodległości przez Polskę w roku 1918” wygłoszonym przez Wiceprezesa ZOW ZSOP RP w Rzeszowie Władysława Tabasza. Na zakończenie zmagań wszyscy uczestnicy stanęli na najwyższym stopniu podium, nie było wygranych ani pokonanych. Uczestnicy zlotu odebrali pamiątkowe dyplomy, statuetki, medale, a także upominki od sponsorów. W trakcie trwania zlotu w sali dydaktyczno-szkoleniowej w strażnicy OSP Skołyszyn była ogólnodostępna wystawa „Historia polskich strażaków” z Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

Zarząd jednostki OSP Dąbrowica wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą składają serdeczne podziękowania dla Burmistrza Miasta i Gminy Baranów Sandomierski Pana Marka Mazura, Komendanta Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Baranowie Sandomierskim druha Józefa Bereskiego oraz Sołtysa Sołectwa Dąbrowica Pana Grzegorza Chmielowca wraz z Radą Sołecką za pomoc i umożliwienie uczestnictwa w pierwszym Wojewódzkim Zlocie MDP Województwa Podkarpackiego.

Osoba aktualizująca: Michał Dolecki
Data wytworzenia: 2018-09-03