Wszystko kręci się wokół tańca

27-03-2017

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury pozyskał grant na realizację projektu dla młodzieży. „Wszystko kręci się wokół tańca” to pomysł dla młodych utalentowanych osób, które same wymyślą i zrealizują widowisko. Nabór i pierwsze spotkania odbyły się w lutym. W projekcie, którego koordynatorem została instruktorka tańca Katarzyna Gwoździowska udział bierze 12 dziewczyn. Uczestniczki już wymyśliły fabułę, a także przeprowadziły profesjonalny casting. W tajnym głosowaniu wyłoniły spośród siebie odtwórczynie głównych ról.

Spotkania zespołu odbywają się regularnie dwa razy w tygodniu, głównie w Środowiskowym Domu Kultury w Skopaniu, ale poszczególne etapy będą realizowane także w innych miejscach. Obecnie młode artystki pracują nad choreografią. W połowie marca w szkole tańca Art Dance w Nowej Dębie odbyły się warsztaty taneczne. Pod okiem instruktorek dziewczyny poznały nową dla nich technikę tańca - hip hop, a także dowiedziały się jak pracować np. nad miękkością ruchu, czy perfekcyjnym wykonaniem piruetu. Jak same przyznały, zakwasy odczuwały jeszcze przez kilka dni, ale warsztaty uznały za bardzo pouczające, do tego po prostu świetnie się bawiły.

Przed uczestniczkami jeszcze m.in. warsztaty teatralne, plastyczne i projektowania strojów. Projekt zakłada bowiem, że wszystkie elementy realizacji widowiska wykonają same, ucząc się w ten sposób odpowiedzialności, rozwijając umiejętności organizacyjne, a także poznając swoje słabe i mocne strony.

Ukoronowaniem projektu będzie uroczysta premiera przygotowywanego spektaklu, z tortem i hucznym świętowaniem. Powstanie także film o wydarzeniu, a potem wystawa zdjęć.

Projekt jest realizowany ze środków Programu „Równać Szanse 2016” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Celem Programu jest wyrównanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie. Informacje o Programie i dotychczas zrealizowanych projektach można znaleźć na stronie www.rownacszanse.pl.

Osoba publikująca: Lidia Ciesielska
Osoba aktualizująca: Lidia Ciesielska