Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Aktualności

Wybrali najpiękniejsze palmy.

27-03-2018

Do Konkursu na Najładniejszą i Najdłuższą Palmę Wielkanocną zgłosiło się 10 uczestników: Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia, szkoły, strażacy, ŚDS i prywatne osoby. Przez kilka tygodni pracowicie skręcali bibułkowe kwiaty, z których powstały misterne, przepiękne rękodzieła. Nie zabrakło wśród nich motywów patriotycznych. Biało-czerwoną palmę ze 100 róż przygotowała szkoła w Woli Baranowskiej, by uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Także Koło Gospodyń Wiejskich w Ślęzakach przygotowało ciekawą biało-czerwoną palmę.

 

Rankiem w Niedzielę Palmową wszystkie prace zostały zaprezentowane w Środowiskowym Domu Kultury. Tutaj zmierzyła je i oceniła komisja składająca się z Lasowiaczek i pracowników MGOK-u. Następnie wszyscy udali się pochodem do kościoła w Skopaniu, gdzie palmy zostały poświęcone. Po mszy, o oprawę której zadbał chór Chorus Familiaris, uczestnicy konkursu ponownie spotkali się w domu kultury, by usłyszeć werdykt.

 

Barbara Sroczyńska, członkini komisji konkursowej podkreśliła, że wszystkie palmy zasługują na pierwsze miejsca i o wyborze tych nagrodzonych zadecydowały niuanse.

 

- Każdy z uczestników powinien się czuć laureatem tego konkursu, bo zgłoszone prace są naprawdę wyjątkowo piękne – powiedziała z podziwem Lasowiaczka.

 

Pierwsze miejsce przypadło ex aequo dwóm uczestnikom. Najdłuższą palmę, mierzącą 7 metrów i 10 centymetrów przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Skopaniu. Ta palma miała wyjątkowo dużo misternie przygotowanych bibułkowych kwiatów – aż 39 rodzajów, a także naturalne elementy takie jak bukszpan, trzcina, bazie i inne. Niewiele ustępowała jej palma Koła Emerytów i Rencistów z Woli Baranowskiej. Także tutaj przygotowano kilkadziesiąt rodzajów pięknych kwiatów, przeplecionych efektownie udrapowanymi naturalnymi gałązkami.

 

Drugie miejsce przyznano OSP w Suchorzowie. Ta palma, oprócz wymienionych wyżej elementów wyróżniała się ciekawą kompozycją oraz oryginalnym dodatkiem w postaci plecionej wikliny papierowej. Trzecie miejsce przypadło Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich w Skopaniu za palmę bardzo tradycyjną, bogato zdobioną bukszpanem i niepowtarzalnymi, kolorowymi kwiatami.

 

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki, które wręczyli radna sejmiku wojewódzkiego Ewa Draus i burmistrz Marek Mazur. Goście podkreślili, że są pełni podziwu dla kunsztu twórców palm.

 

- To wy tworzycie kulturę i należą się za to wyrazy uznania – mówił burmistrz. – Gratuluję też państwu wytrwałości. Trudno uwierzyć, że to wszystko jest dziełem waszych rąk. Jestem pełen podziwu dla państwa umiejętności i trochę wam zazdroszczę talentów manualnych.

 

Z kolei radna Ewa Draus powiedziała:

 

- Dziękuję wam za to, że kultywujecie tę piękną tradycję, że bierzecie udział w tym wartościowym konkursie. Widać, że wkładacie w ich tworzenie dużo serca.

 

Nagrody dla uczestników konkursu zostały przygotowane dzięki sponsorowi: PHU Pilecki oraz przy wsparciu pochodzącym ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. O smaczny posiłek dla uczestników zadbali Krystyna i Edward Rusin wraz ze Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich w Skopaniu oraz Marcin Madej.

rd

 

bip
Podmiot publikujący: Gmina Baranów Sandomierski
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Michał Dolecki
Osoba aktualizująca: Michał Dolecki
Data wytworzenia: 2018-03-27
Data publikacji: 2018-03-27
Data modyfikacji: 2018-03-27