Wycieczka do Muzeum

19-11-2018

"I ty możesz zostać misjonarzem" - od projekcji filmu pod takim tytułem rozpoczęła się żywa lekcja historii o wielkim misjonarzu, Kardynale Adamie Kozłowieckim, którego 107 rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. To niezwykle ważna postać z naszego regionu, gdyż urodził się niedaleko w Hucie Komorowskiej, a znana na cały świecie. Przeszedł w swoim życiu, jak sam pisał, "drogę ucisku i strapienia", gdyż był w czasie II wojny światowej więźniem obozów w Auschitz i Dachau. Pracował ponad 60 lat jako misjonarz w Zambii, gdzie zmarł w opinii świętości.

Z całą pewnością dzieciom zapadło w pamięci, że Kardynał Kozłowiecki zawsze miał serce dla wszystkich, nawet w nieludzkich warunkach przebywając w obozie. Potrafił angażować dzieci, które pomagały swoim rówieśnikom w Afryce. To także przekaz dla nas wszystkich i uwrażliwianie na drugiego człowieka.

Wszyscy z ciekawością oglądali wystawę o życiu i działalności misjonarza, w postaci licznych fotografii, ciekawych eksponatów i wielu pamiątek należących do kardynała. Dużą atrakcją był również park, który swoją 4-hektarową przestrzenią zachęcał do gier i zabaw sportowych. Szczególnie zainteresował naszych uczniów również piękny staw z licznymi barwnymi rybkami. Był również czas na smaczną kiełbaskę i różnorodne zabawy ruchowe na placu, tuż obok muzeum. Wszyscy w dobrych humorach, a było również kilku rodziców, wracali zapewniając, że z całą pewnością wrócą tu niebawem.

Red. Krystyna Rusin

Osoba aktualizująca: Michał Dolecki