Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Aktualności

Wyróżnienie dla naszych rolników

07-03-2017

W dniu 03 marca 2017 r. Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Tarnobrzegu zorganizowało w Sali Obrad Starostwa Powiatowego konferencję pod tytułem Innowacyjność i konkurencyjność małych gospodarstw rolnych w powiecie tarnobrzeskim, którą poprowadziła kierownik Biura Monika Porębska. Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów, co ewidentnie pokazuje, że rolnictwo jest istotnym elementem rozwoju powiatu i szansą na pobudzenie koniunktury gospodarczej. Wydarzenie skierowane było do przedstawicieli samorządów, urzędów i instytucji współpracujących z rolnikami, a w szczególności do samych rolników. Tematyka konferencji, jak podkreślała kierownik, nie była przypadkowa. Priorytety Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na 2017 rok w  sposób szczególny koncentrują się na rozwoju ekologicznego rolnictwa, sektora rolno-spożywczego oraz wspieraniu rozwoju i poprawy efektywności małych, rodzinnych gospodarstw, do których kierowany jest strumień pomocy finansowej w  ramach działań PROW 2014-2020 wdrażanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wskazanie małym gospodarstwom, stanowiącym przeważającą większość gospodarstw rolnych powiatu tarnobrzeskiego, dróg i możliwości rozwoju podnoszących efektywność gospodarczą i umożliwiających wzrost konkurencyjności i rentowności,  poprzez możliwości, jakie stwarzają nowe regulacje, zwłaszcza te dotyczące sprzedaży bezpośredniej, pokazanie przykładów dobrych praktyk i sposobów ich wsparcia instrumentami unijnymi w ramach PROW 2014-2020, a także wyróżnienie rolników, którzy swoimi działaniami propagują naturalne rolnictwo, wspierają działania na rzecz ekologii i promocji produktów lokalnych- to kluczowe tematy poruszone podczas konferencji.

 

Cykl prelekcji zainaugurowało wystąpienie Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Teresy Pamuły, która  przedstawiła stan realizacji płatności za 2016 rok. Dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa  Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, dr Stanisław Zając scharakteryzował specyfikę i problemy podkarpackiego rolnictwa, wskazał również rolnikom i samorządom na formy pomocy i wsparcia, jakiego udziela sektorowi rolniczemu Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie.

 

O atutach i szansach małych gospodarstw w powiecie tarnobrzeskim oraz kierunkach rozwoju i sposobach pozyskania środków na innowacyjne rozwiązania, podnoszących ich dochodowość mówiła  kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Tarnobrzegu. Wskazała na aktywizację gospodarczą i turystyczną powiatu  tarnobrzeskiego,  poprzez promocję ekologicznego rolnictwa i ekologicznych inicjatyw, możliwość wykorzystania położenia powiatu i walorów środowiskowych do promowania bogatych lokalnych tradycji połączonych z wytwarzaniem lokalnych produktów, które mogą stanowić wizytówkę regionu. Mówiła również o działaniach wdrażanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w roku 2017  na rzecz wspierania małych gospodarstw., w szczególności programach Restrukturyzacja małych gospodarstw i Premie na działalność pozarolniczą, realizowanych przez ARiMR.

 

O pomysłach na biznesplan, przykładach ciekawych inicjatyw i efektywnej działalności rolniczej, wspomaganej przy udziale środków realizowanych  w oparciu o wspólną politykę rolną i nową perspektywę finansową na lata 2014-2020 oraz programy pomocowe wdrażane przez ARiMR w 2017 roku opowiadała pani Klaudia Kieljan i pan Konrad Stępnik z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Krakowie.

 

Tematykę Produktu tradycyjnego i lokalnego: promocji, marki, dystrybucji oraz przykładów  dobrych praktyk poruszyła  pani Dorota Jamrozy, kierownik Oddziału Wielofunkcyjnego Rozwoju Wsi i Żywności Wysokiej Jakości z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

Podsumowując spotkanie, kierownik Biura, Monika Porębska podziękowała uczestnikom za udział w debacie i  wyraziła nadzieję,  że konferencja stanie się płaszczyzną do wymiany informacji , poglądów oraz doświadczeń pomiędzy rolnikami i wszystkimi instytucjami, związanymi z rolnictwem oraz zainauguruje cykl spotkań o podobnym charakterze.  Wykład,  na temat efektywnej hodowli królików rzeźnych wygłosił  gość specjalny,  profesor Paweł Bielański z Instytutu Zootechniki w Balicach.

 

 

Uroczysty moment podczas konferencji nastąpił w trakcie wręczenia przez  dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego ARiMR Teresę Pamułę nagród i dyplomów uznania rolnikom z powiatu tarnobrzeskiego, wytwarzającym i promującym lokalny produkt, wśród których z Gminy Baranów Sandomierski  znaleźli się:  pan Stanisław Czechura, którego produkt lasowiacki karp w galarecie, został wpisany na listę produktów lokalnych oraz państwo Zofia i Lesław Badawika,  prowadzący ekologiczne gospodarstwo sadownicze.  Podziękowania i wyrazy uznania za działalność rolniczą promującą  walory ekologiczne naszej Gminy złożył burmistrz Baranowa Sandomierskiego, Marek Mazur, który w imieniu Gminy wręczył nagrodzonym pamiątkowe upominki.

M. Porębska

 

 

bip
Podmiot publikujący: Gmina Baranów Sandomierski
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Lidia Ciesielska
Osoba aktualizująca: Lidia Ciesielska
Data wytworzenia: 2017-03-07
Data publikacji: 2017-03-07
Data modyfikacji: 2017-03-08