Oficjalna Strona Miasta i Gminy
Baranów Sandomierski
Przejmujące piosenki i sugestywne wykonania wzruszyły niejednego widza, który w niedzielne popołudnie odwiedził Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim. Odbyły się tam dwa koncerty poświęcone Żołnierzom Wyklętym pt. „Wierni do końca…” Na scenie zaprezentowało się kilkudziesięciu młodych artystów związanych z ośrodkiem kultury. Śpiewali o Ince, Dekutowskim, Cieplińskim, o trudnych decyzjach młodych żołnierzy, o dramacie ich rodzin, o nieprzeżytej miłości, o poczuciu obowiązku i patriotyzmie. Wykonania zachwyciły publiczność, która oklaskiwała artystów na stojąco.
Wystąpili wokaliści: Angelika Brylska, Sylwia Dul, Patrycja Mitkiewicz, Klaudia Mrówczyńska, Iga Pańczyk, Marcin Raś, Kacper „Spooky Wooky” Smykla, Aleksandra Solarska, Sara Trubiłowicz, Martyna Wilk, instrumentaliści: Krzysztof Chmielowiec – perkusja, Michał Chmielowiec - gitara, Piotr Gruszecki – saksofon, Jacek Jamrozy – klawisze, Marek Marchewicz – bas, Michał Tulik – gitara. A także tancerki grupy FLASH BS: Karolina Bielska i Anastazja Babula.
Pomysłodawcą i reżyserem przedsięwzięcia był Mateusz Mitka.
Koncertom towarzyszyła zbiórka datków na Fundację Łączka, która sprawowała patronat nad całym wydarzeniem. W akcję włączyli się uczniowie Zespołu Szkół w Skopaniu, którzy przez cały dzień zbierali fundusze do puszek. Udało się zebrać 2136zł. Pieniądze zostaną przekazane.
1 marca została także otwarta wystawa pt. „Śladami zbrodni komunistycznych na Rzeszowszczyźnie z lat 1944–1956”. Wystawa prezentuje wyniki badań prowadzonych przez OBEP IPN w Rzeszowie w ramach ogólnopolskiego projektu dokumentacyjnego „Śladami Zbrodni”. Ukazuje siedziby jednostek aparatu bezpieczeństwa i miejsca zbrodni dokonanych przez komunistycznych funkcjonariuszy na terenie ówczesnego województwa rzeszowskiego. Wśród prezentowanego materiału znajdują się fotografie archiwalne, dokumenty, relacje oraz zdjęcia zachowanych do dziś śladów epigraficznych pozostawionych przez więźniów w aresztach i więzieniach. Wystawę w MGOK-u będzie można oglądać do końca marca.
rd