XIX Gminny Konkurs Piosenki i Poezji Ekologicznej

10-05-2019

Pomysłodawcą i organizatorem tego konkursu jest Zespół Szkół i Placówek w Baranowie Sandomierskim. Współorganizuje go również Urząd Miasta i Gminy.

XIX Konkurs Piosenki i Poezji Ekologicznej został zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, obchodzonego na całym świecie w rocznicę uchwalenia aktu Czystego Powietrza oraz stworzenia Agencji Ochrony Środowiska. Tegoroczna edycja konkursu przebiegała pod hasłem „WYBIERZMY CZYSTE POWIETRZE”.

W konkursie wzięło udział 58 uczestników w 4 kategoriach wiekowych: przedszkolaki, uczniowie klas I-III oraz IV-VI szkół podstawowych, a także klasy VII-VIII oraz III gimnazjum.

Prezentację piosenek ekologicznych rozpoczęła najmłodsza grupa wiekowa, czyli przedstawiciele 4 przedszkoli z terenu naszej Gminy. Wysoki poziom występów przedszkolaków oczarował wszystkich, również komisję konkursową, która wszystkim 8 wykonawcom postanowiła przyznać zasłużone wyróżnienia, upominki oraz słodycze.

Przedszkola

Maja Wołczyńska

Amelia Smykla

„Ochroń Ziemię”

Następną grupę wiekową stanowili uczniowie klas I – III szkół podstawowych. Najwyżej oceniono występ zespołu ze Szkoły Podstawowej w Baranowie Sandomierskim – Leny Świstek, Leny Ślęzak i Aleksandry Durdy za wykonanie piosenki „Zielony dom”.  II miejsce w tej kategorii zdobyli Dawid Skura oraz Kacper Smykla - reprezentanci Szkoły Podstawowej Woli Baranowskiej - filia w Durdach, natomiast III miejsce zajęły: Katarzyna Ścipień, Emilia Bożek i Aleksandra Galus reprezentujące Szkołę Podstawową w Dąbrowicy.

Kolejna grupa wiekowa to uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej. Jury przyznało w tej kategorii dwa pierwsze miejsca - ex aequo dla Wiktorii Wilk, Martyny Mrówczyńskiej, Kornelii Lis i Julii Burlikowskiej z akompaniamentem zespołu instrumentalnego ze Szkoły Podstawowej w Ślęzakach, za wykonanie piosenki ”Moja planeta” oraz Hanny Hałki ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy za „Żywioły”. II miejsce wywalczyły Aleksandra Stępień i Malwina Smykla ze Szkoły Podstawowej w Baranowie Sandomierskim, natomiast III miejsce zajęła Natalia Skura - reprezentantka Szkoły Podstawowej w Woli Baranowskiej.

W III – najstarszej kategorii wiekowej, obejmującej uczniów z klasy VII i VIII szkół podstawowych oraz III gimnazjum, wzięła tylko udział, Szkoła Podstawowa w Baranowie Sandomierskim. I miejsce zajęła - Urszula Wilczyńska z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego Neon za piosenkę „Za mgłą”.

Na tym zakończyła się prezentacja piosenki ekologicznej. Kolejnym punktem konkursu była recytacja strof poetyckich, z których płynęło przesłanie i troska o środowisko naturalne człowieka. W konkursie recytatorskim wzięło udział 9 recytatorów ze szkół podstawowych i gimnazjów.

W zmaganiach recytatorów z klas IV – VI szkoły podstawowej I miejsce zdobył uczeń klasy V Szkoły Podstawowej w Baranowie Sandomierskim Nikodem Szala-Jagiełło za piękną recytację własnoręcznie napisanego wiersza  „Jak dbać o przyrodę”. II miejsce w tej kategorii wywalczyła Patrycja Cebula ze Szkoły Podstawowej w Ślęzakach , a III –  Amelia Pęk ze Szkoły Podstawowej w Woli Baranowskiej.

Wśród uczestników konkursu recytatorskiego z klasy VII i VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum zdobywczynią I miejsca okazała się Lea Zając z Woli Baranowskiej za interpretację fragmentu powieści „Chłopi”. II miejsce wywalczyła Zuzanna Świstek z Baranowa Sandomierskiego, natomiast III miejsce zdobyła Wiktoria Marek ze Skopania.

Wszyscy uczestnicy i zaproszeni goście mogli także obejrzeć konkursową wystawę prac plastycznych: „Wybierzmy czyste powietrze”.
Oto zdobywcy I miejsca:

- w kategorii klas I – III szkoły podstawowej – Roksana Baran ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy,

- w kategorii klas IV – VI  szkoły podstawowej – Jagoda Gąsior ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy,

- w kategorii klas VII i VIII oraz III gimnazjum – Natalia Widuch ze Szkoły Podstawowej w Baranowie Sandomierskim.

Wszyscy uczestnicy wtorkowego konkursu, otrzymali dyplomy za uczestnictwo i drobne upominki, a laureaci - nagrody książkowe oraz nagrody rzeczowe. Uhonorowani zostali także nauczyciele, którzy przygotowali swoich uczniów do występu. Wszystkie Szkoły, które odpowiedziały na zaproszenie organizatorów Konkursu, otrzymały także żurawki - rośliny do ogródka szkolnego.

W tym miejscu należy również podziękować sponsorom, którzy ufundowali nagrody oraz poczęstunek dla uczestników wydarzenia. Byli nimi:

-  Jacek Rożek - wicestarosta Powiatu Tarnobrzeskiego,

-  Marek Mazur – Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski,

-  Dariusz Chemel – Prezes Zarządu ZPWP w Baranowie Sandomierskim,

-  Witold Tryczyński - Pilkington Automotive Poland w Chmielowie,

-  Maria Gwoździowska- właścicielka Księgarni w Baranowie Sandomierskim,

-  Marcin Madej – właściciel sklepu sklep spożywczo-przemysłowy Piekarnia Wiejska,

-  Krystyna i Jarosław Krzemień – właściciele Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych
    w Baranowie Sandomierskim,

- Zarząd Ligi Ochrony Przyrody w Tarnobrzegu,

- Zofia Badawika - kierownik GZUP w Baranowie Sandomierskim.

Osoba aktualizująca: Michał Dolecki
Data wytworzenia: 2019-05-10