XIX Spartakiada Sportowa

26-06-2017

W tym roku gospodarzem i organizatorem tej znamienitej imprezy był Środowiskowy Dom Samopomocy w Wysokiej Głogowskiej, zaś honorowy patronat nad Spartakiadą objęli Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart oraz Burmistrz Głogowa Małopolskiego – Paweł Baj.

Podczas sportowych zmagań na stadionie  LKS „Głogovia” integrowali się uczestnicy 64 ośrodków, łącznie około 700 osób. Hasłem przewodnim tegorocznej Spartakiady były słowa Jana Pawła II: „Jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy, jeżeli nie pozwolimy, by pokonał nas lęk przed własną słabością”.

To jedno zdanie lapidarnie obrazuje główne cele tych zawodów, jakimi są: popularyzacja sportu wśród osób niepełnosprawnych, zwiększenie aktywności ruchowej oraz promowanie zdrowego sposobu spędzania czasu wolnego, integracja osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym, kreowanie w uczestnikach ośrodków wsparcia zamiłowania do systematycznej pracy nad pokonywaniem własnych barier i swoich słabości poprzez rywalizację „fair play”, umacnianie wśród uczestników Spartakiady więzi przyjaźni, zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych.

Cała uroczystość składała się z dwóch części. Pierwsza rozpoczęła się od przywitania gości i przemówień. Następnie można było zobaczyć występy artystyczne, które zyskały uznanie
wśród publiczności m.in. występ orkiestry dętej z Rzeszowa, marżonetek oraz pokaz musztry wojskowej w wykonaniu uczniów. Kolejnym punktem było odśpiewanie Hymnu Państwowego, wspólna modlitwa oraz zapalenie znicza olimpijskiego. Drugą częścią Spartakiady były zawody. Sportowcy zmierzyli się w 5 konkurencjach indywidualnych (rzut piłką lekarską, bieg na 50 m, strzały i rzuty na bramkę z odległości, bieg slalomem z piłką kozłując, rzut do kosza). Konkurencją drużynową była sztafeta 4x100 m. Nie obyło się również bez konkurencji niespodzianki dla VIP-ów, którą było ,,lanie wody”.
Po zakończonych zmaganiach sportowych każdy ŚDS otrzymał puchar oraz dyplom, dla zwycięzców przewidziane były medale, natomiast wszyscy zawodnicy odebrali upominki.

Tegoroczna Spartakiada była dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Baranowie Sandomierskim szczególnie ważna ponieważ to na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Baranów Sandomierski – Marka Mazura, reprezentowanego przez Sekretarza Gminy – Andrzeja Kobylarza została przekazana flaga olimpijska, a tym samym zaszczyt organizowania w przyszłym roku jubileuszowej XX Spartakiady Sportowej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego.

Osoba publikująca: Lidia Ciesielska
Osoba aktualizująca: Lidia Ciesielska