Oficjalna Strona Miasta i Gminy

Baranów Sandomierski

Aktualności

„Z Wisłą za pan brat”

03-08-2016

W czwartek, 28 lipca przedstawiciele samorządów Gorzyc, Baranowa Sandomierskiego i Nowej Dęby spotkali się na bulwarach w Sandomierzu, skąd wyruszyli do Warszawy. Godzinę wcześniej trzy łodzie z uczestnikami wyprawy wypłynęły z Baranowa  Sandomierskiego.

Uczestnicy płyną także pod banderą Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu, którą na sandomierskim bulwarze ekipie reprezentującej gminę Baranów Sandomierski przekazał Jacek Hynowski, kierownik Referatu Oświaty, Zdrowia, Spraw Społecznych i Promocji życząc wszystkim uczestnikom spokojnej wody, dobrych wiatrów i niezapomnianych wrażeń.

Łącznie podróż po Wiśle razem z samorządowcami odbywa aż 45 osób. Podróż trwa pięć dni. Pierwszego sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego ekipy wezmą udział w paradzie łodzi organizowanej w Warszawie, inaugurując przy tym obchody roku Wisły, które sejm ustanowił na 2017 rok. Inicjatywa zyskała partnera w postaci Fundacji Rok Rzeki Wisły z Warszawy, która zaprosiła grupę spływających do udziału w pochodzie jednostek pływających po Wiśle w Warszawie ku czci pamięci poległych powstańców z sierpnia 1944 r.

Pomysłodawca wyprawy jest Grupa Nieformalna działająca przy Uczniowskim Klubie Sportowym w Zbydniowie - Publiczne Gimnazjum nr 2 w ZSP w Zbydniowie), która została  laureatem konkursu „Akademia Aktywnych Obywateli - Podkarpackie Inicjatywy Lokalne” realizowanego przez partnerstwo: Fundację SMK, Lokalną Grupę Działania „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu oraz Fundację Generator Inspiracji.

Projekt, na który UKS Zbydniów otrzymał wsparcie finansowe w wysokości blisko 5 tys. złotych realizowany jest w okresie od maja do września 2016 r. Inicjatywa ma na celu popularyzację zasobów turystyczno-rekreacyjnych Wisły w kontekście wypoczynku i rekreacji oraz zbudowanie świadomości społecznej na rzecz zrównoważonego rozwoju i poszanowania tego cennego zasobu natury.

Uczestnicy spływu płyną Wisłą na łodziach jednostek OSP Dymitrów Mały, Zaleszany, Kotowa Wola oraz Gorzyce pod opieką sterników motorowodnych. Kadrę stanowią opiekunowie, ratownik wodny i medyczny, zaś ubezpieczenie całego spływu realizowane jest przez jednostki OSP z Zaleszan, Kotowej Woli (gmina Zaleszany, woj. podkarpackie) oraz Dymitrowa Małego (gmina Baranów Sandomierski, woj. podkarpackie), które zadanie to potraktują jako zajęcia szkoleniowe. W trakcie spływu dodatkowo realizowany jest program edukacji historycznej, przyrodniczej. Obywają się zajęcia kształtujące umiejętności poznawania rzeki i żeglowania po niej. Zadania są wspierane przez ekologa i historyka, którzy codziennie prowadzą krótkie warsztaty wiedzy. Komandorem spływu jest Robert Bąk lider Grupy Nieformalnej realizującej projekt.

Inicjatywa ukierunkowana jest na upowszechnianie i promocję, dlatego kadrę spływu wspierać będą bloger oraz fotograf/filmowiec, co umożliwi bieżącą transmisję spływu. Elementem spływu jest również konkurs, który zostanie ogłoszony wśród jego młodych uczestników. Konkurs ma na celu przygotowanie prezentacji multimedialnej będącej jednocześnie przewodnikiem po Wiśle na odcinku Sandomierz-Warszawa. Zamysłem jest to, by prace konkursowe opisywały kilometraż Wisły na w/w odcinku z uwzględnieniem wskazówek do żeglowania oraz pokazujące wszelkie możliwe atrakcje turystyczne na trasie (miejsca ważne historycznie, zasoby przyrody, utrudnienia w żegludze typu: rozmyte rafy, główki, płanie czy też mielizny stałe, wyspy, ujścia rzek i strug wodnych, starorzecza łączone, etc.). Powstały w ten sposób materiał będzie innowacją w zakresie opisu trasy wiślanej na tym odcinku.

bip
Podmiot publikujący: Gmina Baranów Sandomierski
Osoba odpowiedzialna:
Osoba publikująca: Lidia Ciesielska
Osoba aktualizująca:
Data wytworzenia: 2016-08-03
Data publikacji: 2016-08-03
Data modyfikacji: