Za nami XX Sesja Rady Miejskiej w Baranowie Sandomierskim

06-03-2020

W dniu 5 marca 2020 roku odbyła się XX Sesja Rady Miejskiej Baranowie Sandomierskim.
Obrady Sesji tradycyjnie rozpoczęły się od przedstawienia informacji z pracy jednostek organizacyjnych Gminy Baranów Sandomierski tj. Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Zakładu Użyteczności Publicznej  oraz z Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury., jak również zrelacjonowano wykonane przez ostatnie dwa miesiące zadania inwestycyjne i oświatowe przez Burmistrza Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, które znajdują się w poniższym załączniku:

Istotnym  tematem dla mieszkańców Gminy było przyjęcie nowego regulaminu, który dotyczył Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Skopaniu i wprowadzonych ograniczeń ilościowych odpadów, przyjmowanych z nieruchomości. W projekcie uchwały poddanej do głosowania wprowadzono zmianę zasad odbioru odpadów komunalnych PSZOK w Skopaniu, wprowadzając odbiór odpadów tylko z nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Baranów Sandomierski, przy jednoczesnym ograniczeniu ilościowym na zużyte opony, odpady betonu, gruzu czy też odpady wielogabarytowe.

Jak mówi Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski- ,,Na terenie Gminy prowadzone są działania o charakterze doraźnym. Aby zapobiec dostarczania śmieci od osób nie zamieszkujących na terenie Gminy Baranów Sandomierski i generowania niepotrzebnych kosztów, Gmina zdecydowała o wprowadzeniu limitów dotyczących odpadów komunalnych dla mieszkańców”  Aby nie generować kosztów dla mieszkańców w postaci podnoszenia stawek za odpady komunalne, postanowiono, że zostaną wprowadzone ograniczenia w dostarczaniu strumienia odpadów przez mieszkańców.

Kolejna ważną kwestia dla mieszkańców stało się przyjęcie Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w celu zapewnienia opieki nad zwierzętami bezdomnymi  z terenu Gminy. Nowością dla właścicieli czworonożnych przyjaciół jest fakt dofinansowania w wysokości 60% kosztów sterylizacji lub kastracji zwierząt, Po dopełnieniu obowiązków określonych w wyżej wymienionej uchwale.

Podczas Sesji Rady Miejskiej koniecznym stało się zaktualizowanie podjętej sołeckiej strategii obszarów wsi dla miejscowości Ślęzaki. Miejscowość ta ma możliwość przystąpienia do Programu Odnowy Wsi na lata 2017-2020 i kontynuacji działań . W związku z tym do obrad, wprowadzono projekt uchwały w sprawie przyjęcia aktualizacji sołeckiej strategii rozwoju wsi Ślęzaki.

W programie Sesji Rady Miejskiej znalazły się również uchwały zmieniające, dostosowujące obecnie obowiązujące uchwały do zaleceń organu nadzoru. Były to uchwały zmieniające w sprawie statutu sołectw i osiedli, a także projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości diet dla Przewodniczącego, Wiceprzewodniczących i radnych Rady Miejskiej w Baranowie Sandomierskim ponoszenia odpłatności za pobyt w schronisku dla osób bezdomnych lub w schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, czy też w sprawie szczegółowych zasad ustalania odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz zasady częściowego lub całkowitego zwolnienia od odpłatności oraz trybu ich pobierania. Podczas XX Sesji Rady Miejskiej w porządku obrad zostały ujęte także projekty uchwał w sprawie uchylenia uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w Baranowie Sandomierskim i miejscowości Skopanie, z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną w celu możliwości jak najszybszej sprzedaż tych gruntów.

Na koniec XX Sesji Rady Miejskiej podczas udzielania odpowiedzi na zapytania i wolne wnioski poruszono temat związany z troską i ochroną dobra wspólnego jakim jest mienie publiczne. Jak wiadomo Gmina Baranów Sandomierski realizuje szereg inwestycji związanych z poprawą obiektów miejskich, które służą mieszkańcom.  Burmistrz Miasta i Gminy zaapelował do wszystkich aby mieszkańcy szanowali i dbali o obiekty gminne.

Jak dodał Burmistrz:  ,,istotnym jest aby szanować wspólne mienie i dobro na terenie Gminy Baranów Sandomierski", aby służyły wszystkim jak najdłużej.

Osoba publikująca: Ewelina Biała
Osoba aktualizująca: Ewelina Biała