Zakończono jesienną kontrolę stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych i urządzeń wałowych w Gminie Baranów Sandomierski.

04-11-2016

W październiku zakończył się jesienny przegląd i kontrola stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych na terenie Gminy Baranów Sandomierski. Przegląd przeprowadzony został w obecności przedstawicieli Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie - Inspektorat Tarnobrzeg, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie – Oddział Sandomierz, przy udziale przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy Baranów Sandomierski oraz właściwych terytorialnie strażników wałowych.
W ramach przeprowadzonych czynności, komisja skontrolowała odcinki wałów przeciwpowodziowych wraz z  towarzyszącą im infrastrukturą techniczną, na rzekach przepływających przez Gminę Baranów Sandomierski tj. na rzece Wiśle, Babulówce i Trześniówce, jak również na kanałach dopływających do w/w rzek. Stan techniczny urządzeń przeciwpowodziowych został określony jako dobry.

Podczas przeglądu zwrócono uwagę min. na stan urządzeń wałowych, szkody bobrze w korpusach wałów, stan wykoszenia wałów jak również nielegalną jazdę po koronie wału.

Zgodnie z Prawem Wodnym Dział 5A. Ochrona przed powodzią Art. 88n mówi:

1. W celu zapewnienia szczelności i stabilności wałów przeciwpowodziowych zabrania się:

1) przejeżdżania przez wały oraz wzdłuż korony wałów pojazdami lub konno oraz przepędzania zwierząt, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych;

2) uprawy gruntu, sadzenia drzew lub krzewów na wałach oraz w odległości mniejszej niż 3 m od stopy wału po stronie odpowietrznej;

3) rozkopywania wałów, wbijania słupów, ustawiania znaków przez nieupoważnione osoby;

4) wykonywania obiektów budowlanych, kopania studni, sadzawek, dołów oraz rowów w odległości mniejszej niż 50 m od stopy wału po stronie odpowietrznej;

5) uszkadzania darniny lub innych umocnień skarp i korony wałów.

Szczególnie rozjeżdżane są wały rzeki Trześniówki zmodernizowane w ubiegłych latach, co grozi rozszczelnieniem i utratą stabilności wałów. Mając na uwadze bezpieczeństwo powodziowe mieszkańców Gminy, apelujemy o nie jeżdżenie po wałach przeciwpowodziowych rzek.

Jeszcze w tym roku Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie - Inspektorat Tarnobrzeg przeprowadzi na infrastrukturze przeciwpowodziowej na terenie Gminy następujące prace:

- konserwację i udrożnienie koryta rzeki Babulówki

- remont drogi serwisowej przy rzece Trześniówka w sołectwie Ślęzaki na tzw. Borku tj. od istniejącej nawierzchni asfaltowej w kierunku Jadach,

- na rzece Trześniówce wymiana klap na śluzach wałowych, których stan techniczny tego wymaga, natomiast na pozostałych bieżąca konserwacja.

Na wniosek Gminy Baranów Sandomierski zostanie również wykonana rynna zrzutowa na prawym wale rzeki Babulówki, na wysokości stanowiska pompowego, której zadaniem będzie zabezpieczenie konstrukcji wału przed wypłukaniem przez przepompowywaną wodę z kanału  Fabrycznego w Baranowie Sandomierskim. Wykonanie rynny zrzutowej będzie zwieńczeniem wykonanego w 2014 roku stanowiska pompowego.

Gminna Baranów Sandomierski wnioskowała również o podtrzymanie dwukrotnego koszenia w ciągu roku wałów przeciwpowodziowych, jak to miało miejsce do tej pory.

Osoba publikująca: Marek Barszcz
Osoba aktualizująca: Marek Barszcz