Zakończono konsultacje społeczne PZRP.

24-06-2015

W listopadzie 2007 roku weszła w życie Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim, tzw. Dyrektywa Powodziowa (Dyrektywa 2007/60/WE). Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, w tym Polska, zostały zobligowane do planowania działań z zakresu ochrony przeciwpowodziowej. Do końca 2015 roku Polska powinna opracować Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym (PZRP).
W dniu 23 czerwca br. w Sandomierzu odbyło się spotkanie podsumowywujące proces konsultacji społecznych do Projektu Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym.  Konsultacje społeczne PZRP w którym proponuje się lokalizację trzech polderów przeciwpowodziowych na terenie Gminy Baranów Sandomierski  zakończyły się 22 czerwca 2015r.
Poniżej prezentujemy stanowisko autorów PZRP  w/s. sprzeciwu budowy polderów, przedstawione podczas konsultacji z dnia 23-06-2015r.

Główne uwagi zgłoszone w procesie konsultacji społecznych:
- Uwagi samorządów dot. lokalizacji polderów wiślanych.

„„Uwagi niezasadne. Autorzy PZRP wskazują obszary, które mogą być potencjalnie wykorzystywane do budowy polderów biorąc pod uwagę przede wszystkim aktualny stan zagospodarowania oraz uwarunkowania techniczne i hydrologiczne. Sam fakt innego przeznaczenia danego terenu w ramach aktualnego PZRP nie jest argumentem wykluczającym. Poldery sandomierskie nie są wskazane do realizacji w ramach pierwszego cyklu planistycznego, a jedynie do uwzględnienia w ramach realizacji dokumentacji – w tym koncepcji szczegółowej. Zdaniem autorów PZRP budowa systemu polderów  wiślanych jest konieczna w celu zabezpieczenia Sandomierza i innych miejscowości przed powodzią 100-letnią. Należy przy tym zwrócić uwagę, że powódź, która spowodowała katastrofalne skutki w 2010 r. była wynikiem przepływu wód o większym prawdopodobieństwie występowania (czyli mniejszą) niż powódź 100-letnia, do której bezpośrednio odnosi się PZRP.”

W wyniku protestów mieszkańców i samorządów dotyczących lokalizacji polderów przeciwpowodziowych Regionu Górnej Wisły, Prezes KZGW organizuje spotkanie dot. polderów z udziałem Wojewody podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego  wraz z starostami , wójtami i burmistrzami na dzień 30 czerwca 2015r w Krakowie.

Osoba publikująca: Tomasz Pruś
Osoba aktualizująca: Marek Barszcz