„Zasłużony dla Miasta i Gminy Baranów Sandomierski”

03-11-2014

Mając na celu odpowiednie uhonorowanie obywateli i instytucji za zasługi wniesione na rzecz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski Rada Miejska ustanowiła w 2004 roku coroczne przyznawanie tytułu honorowego "Zasłużony dla Miasta i Gminy Baranów Sandomierski", który przekazuje się osobom fizycznym, prawnym oraz organizacjom, jako zaszczytne wyróżnienie za zasługi dla Miasta i Gminy Baranów Sandomierski we wszystkich dziedzinach życia społecznego i gospodarczego.

W 2014 roku tytuł honorowy „Zasłużony dla Miasta i Gminy Baranów Sandomierski” przyznany został Fabryce Firanek „WISAN”. Wręczenie pamiątkowego dyplomu
i okolicznościowej statuetki odbyło się podczas Dożynek Gminnych, zorganizowanych w Kaczakach.

FABRYKA FIRANEK „WISAN” w Skopaniu powstała w 1951 roku w Skopaniu przy obecnej ulicy Włókniarzy. Na przestrzeni ponad 60-letniej działalności Fabryka Firanek
w znacznym stopniu przyczyniła się do rozwoju zarówno miejscowości Skopanie jak również całej gminy Baranów Sandomierski. Zarządzający Fabryką Firanek poza swoją działalnością produkcyjną zajmowali się również budową i utrzymaniem niezbędnej infrastruktury potrzebnej mieszkańcom. Fabryka Firanek wybudowała ujęcie wody w Baranowie Sandomierskim wraz z niezbędnym kolektorem i wieżą ciśnień w Skopaniu oraz siecią wodociągową i kanalizacyjną na wybudowanym od podstaw osiedlu mieszkaniowym wraz z oczyszczalnią ścieków. Zalążkiem Skopania Osiedla było wybudowane przez Fabrykę Firanek osiedle przyzakładowe, a przy nim na terenie Fabryki przedszkole, środowiskowy dom kultury, hala sportowa ze stadionem. W dużej mierze Fabryka pomagała przy budowie szkoły podstawowej i Kościoła. Cały okres działalności to są setki miejsc pracy zarówno w samej Fabryce Firanek jak również wokół niej, to jest już kilka pokoleń mieszkańców naszej gminy i okolicznych miejscowości, którzy mogli liczyć na zatrudnienie, a dotyczy to w głównej mierze kobiet co jest tym bardziej cenne przy dużym bezrobociu wśród kobiet na naszym terenie. Ponadto organizacje, stowarzyszenia i podmioty w dalszym ciągu korzystają z różnych form sponsoringu ze strony Fabryki Firanek.

Uwzględniając powyższe, do pozytywnego wizerunku Fabryki Firanek przyczyniło się wielu ludzi związanych z Fabryką na przestrzeni ponad 60-letniej działalności. Przyznanie wnioskowanego tytułu "Zasłużony dla Miasta i Gminy Baranów Sandomierski" i wpisanie do "Księgi Zasłużonych dla Miasta i Gminy Baranów Sandomierski" przyniosło wiele satysfakcji mieszkańcom i pracownikom Fabryki Firanek.

Osoba publikująca: Tomasz Priuś
Osoba aktualizująca: