Zebranie sprawozdawczo-wyborcze w jednostce OSP SKOPANIE

08-02-2016

Dnia 30 stycznia br. w jednostce OSP Skopanie odbyło się zebranie sprawozdawczo – wyborcze, podczas którego przedstawione zostały sprawozdania z działalności OSP za rok 2015, dokonano oceny pracy zarządu w mijającej 5 – letniej kadencji. Wybrano także nowe władze jednostki, delegatów na zjazd oddziału miejsko – gminnego oraz przedstawicieli do składu zarządu miejsko – gminnego. Zebranie rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru jednostki i odegrania hymnu ZOSP RP „Rycerze Floriana”. Minutą ciszy uczczono pamięć druhów, którzy odeszli „na wieczną służbę” w ostatnich 5 – ciu latach.

Następnie prezes jednostki dh Jan Baran powitał wszystkich zebranych druhów oraz gości, którzy przybyli na zebranie:

• wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Tarnobrzeskiego – pana Leszka Tomanka,
  • Burmistrza Miasta i Gminy Baranów Sandomierski; członka wspierającego OSP Skopanie– pana Marka Mazura,
  • dowódcę JRG Nowa Dęba – mł. bryg. Roberta Głaza,
  • prezesa zarządu oddziału miejsko – gminnego ZOSP RP – dh Jacka Hynowskiego,
  • komendanta miejsko – gminnego ZOSP RP w Baranowie Sandomierskim – dh Zdzisława Zarzyckiego,
  • radnego Rady Miejskiej w Baranowie Sandomierskim, członka wspierającego OSP – dh Ryszarda Jarzębskiego,
  • panią Barbarę Lis – zastępcę skarbnika gminy
  • dyrektor Zespołu Szkół i Placówek w Skopaniu – panią Marzennę Lasek
  • sołtysa  sołectwa Skopanie– dh Eugeniusza Ślęzaka.

Po przedstawieniu i zatwierdzeniu porządku zebrania, wybrano przewodniczącego, protokolanta oraz komisje niezbędne do prawidłowego i zgodnego z prawem przebiegu zebrania.

Następnie wręczono medale, odznaki za wysługę lat; podziękowania dla sympatyków OSP i członków wspierających za wspieranie działalności jednostki w ciągu ostatnich pięciu lat oraz upominki dla najaktywniejszych strażaków ze Skopania.

W kolejnej części zebrania sprawozdania za rok 2015 oraz całą kadencję 2011 - 2015 przedstawili kolejno: prezes Jan Baran, naczelnik Grzegorz Ślęzak, skarbnik Artur Ślęzak oraz przewodniczący komisji rewizyjnej – dh Jan Pelczar.

Lata 2011 – 2015 to czas bardzo intensywnej, ale też owocnej pracy druhów ze Skopania zarówno na rzecz jednostki, jak i lokalnej społeczności. W okresie tym strażacy brali udział w 102 akcjach ratowniczo-gaśniczych. Jednostka pozyskała sprzęt o wartości około 755 000 zł, w tym między innymi: średni samochód ratowniczo – gaśniczy, średni zestaw do ratownictwa technicznego, 4 aparaty ochrony dróg oddechowych, zestaw ratunkowy PSP R1, przecinarkę tarczową do betonu i stali, pilarkę łańcuchową, umundurowanie bojowe. Czas ten był również intensywny pod względem szkoleń specjalistycznych strażaków, w których łącznie udział wzięło 48 członków Jednostki Operacyjno – Technicznej. Nabyli oni uprawnienia podstawowe i specjalistyczne w zakresie obsługi sprzętu , kierowania ruchem drogowym, udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy i wiele innych.  Strażacy z sukcesami brali też udział w zawodach sportowo – pożarniczych szczebla gminnego, powiatowego oraz wojewódzkiego. Drużyna męska m.in. 1 raz została mistrzem i 2 razy wicemistrzem powiatu tarnobrzeskiego oraz 3 razy była najlepsza na terenie gminy. Jednostka była w tym czasie wysoko oceniana  podczas kontroli przez komendę miejską i wojewódzką PSP . Również coroczne  przeglądy  sprzętu świadczą o wysokim profesjonalizmie strażaków ze Skopania. W ciągu minionych 5-ciu lat podczas przeglądów samochody i sprzęt zawsze otrzymywały najwyższe oceny. W roku  2014 w Skopaniu rozpoczęto największą inwestycję ostatnich lat – budowę remizy, pozyskano na ten cel wiele środków finansowych , a prace przy dalszej realizacji tego przedsięwzięcia będą priorytetem dla nowego zarządu OSP Skopanie.

Po dyskusji nad przedstawionymi sprawozdaniami zebranie jednogłośnie udzieliło zarządowi absolutorium.

Następnie przystąpiono do wyborów nowego zarządu oraz komisji rewizyjnej. Po zgłoszeniu i przegłosowaniu kandydatów w/w gremia udały się na swoje pierwsze posiedzenia, podczas których wybrały spośród siebie osoby funkcyjne.

Zarząd ukonstytuował się następująco:

Prezes – Jan Baran

Wiceprezes – Naczelnik – Grzegorz Ślęzak

Wiceprezes – Artur Ślęzak

Zastępca Naczelnika – Paweł Brożyna

Skarbnik – Iwona Walczyk

Sekretarz – Aneta Brożyna

Kronikarz – Ryszard Jarzębski

Gospodarz – Leszek Lis

Członek zarządu – Mateusz Rolek

Skład komisji rewizyjnej:

Przewodniczący – Jan Pelczar

Sekretarz – Michał Ślęzak

Członek komisji – Zbigniew Panek

Delegatami na zjazd oddziału miejsko – gminnego ZOSP RP wybrani zostali: Aneta Brożyna, Iwona Walczyk, Mateusz Wdowiak, Jan Pelczar oraz Grzegorz Ślęzak, zaś w zarządzie oddziału miejsko-gminnego ZOSP RP strażaków ze Skopania będą reprezentować : Jan Baran, Artur Ślęzak i Grzegorz Ślęzak. Na zakończenie zebrania podjęto i przegłosowano uchwały oraz odprowadzono sztandar jednostki.

Opracowała: Aneta Brożyna

Osoba publikująca: Lidia Ciesielska